Jak se vyznat ve složení kosmetiky

24. května 2016


Znalost složení kosmetiky vám rozhodně může pomoct na cestě za zdravější pletí a dokonce vám ušetří čas i peníze! Nemusíte si ani pamatovat dlouhé chemické názvy, stačí vědět na které stránky jít.

Obzvlášť pro lidi s akné jako jsem já je důležité vědět, zda složení mé akné provokuje co nejméně a neucpe mi póry. Od té doby, co se "studiu" seznamu ingrediencí věnuji, ušetřila jsem spoustu peněz na produktech, které jsem chtěla protože ehm byly hezky zabalené nebo slibovaly zázraky. Jenže po přečtení složení se často dozvíte, že se žádný zázrak konat nebude.

Nebojte, není to tak nudné jak to zní. Přece je zajímavé vědět, co si to na ten ksicht vlastně patláme, ne?


CosDNA.com

CosDNA.com (jako DNA kosmetiky, hehe) je výborná stránka, která dokáže analyzovat složení kosmetiky a vyhodí vám perfektně přehledný seznam s jednoslovným označením každé látky.
Pod záložkou Product Search můžete zadat název produktu. Ukážou se vám všechny uložené seznamy ingrediencí pod tím názvem s datem přidání. Na CosDNA je uloženo velké množství asijských produktů, ale také spousta našich. Například mnoho značek z dm!
Do Analyze Cosmetics pak zase můžete vložit zkopírovaný seznam ingrediencí oddělený čárkami a CosDNA ho analyzuje.
Například: zadala jsem Innisfree Green Tea Balancing Lotion. Po kliknutí na nejnovější přidané ingredience uvidím toto:

složení Innisfree Green Tea Balancing Lotion

Sloupeček Function popisuje základní funkci každé látky. Tady je malý slovníček:

 • emollient/moisturizer = snižují vypařování vody z pleti a udržují ji hydratovanou
 • solvent = rozpouštědlo
 • viscosity control = úprava viskozity, jak je tekutina "hustá"
 • emulsifier = látka slučující dohromady jiné látky, které se normálně neslučují (jako olej a voda např.)
 • surfactant = surfaktanty usnadňují rozpouštění nečistot, známým příkladem je mýdlo, povrchově aktivní látky
 • sunscreen = UV filtry
 • preservative = konzervační látky zabraňující nežádoucím chemickým přeměnám
 • fragrance = vonná látka

Následující dva sloupečky jsou stupnice od 1 do 5 pro pravděpodobnost vzniku akné (komedogennost) a podráždění. Sloupek Safety má pak označovat celkovou bezpečnost ingredience při dlouhodobém používání na stupnici 1 - 9.
Tyto informace musíme brát trochu s nadhledem. Zaprvé, každá látka může být potencionálním spouštěčem akné a podráždění kůže. Každý z nás má jinou snášenlivost a jiné alergie. Některé látky ale tyto problémy spouštějí mnohem častěji než jiné a z podle těchto údajů jsou pak zařazeny na stupnici.

Alcohol denat je toho dobrým příkladem. Po zadání alcohol denat do záložky Ingredients uvidíme tyto informace: všechny možné názvy pod kterými můžeme ingredienci najít, její funkci a umístění na stupnicích. Denaturovaný alkohol má na stupnici pro podráždění 5, tedy nejvyšší pravděpodobnost. Toto číslo vzniklo tím, že opravdu velké množství lidí nesnese velké množství alkoholu v kosmetice a pleť mají pak vysušenou a podrážděnou. Jenže spousta lidem je to absolutně jedno a jejich pleti taky.

CosDNA také nedokáže určit koncentraci látky v produktu či vliv jiných látek na ni. Stejně tak nelze určit jak dobře je produkt formulovaný. Alkohol se používá jako ředidlo v hustých produktech, a i když produkt není na alkoholové bázi a nesmrdí jak okena, jeho označení na CosDNA zůstává stejné i když je riziko podráždění podstatně menší.

Ve zkratce - jakmile jste našli složení, je dobré ho hodit na analýzu do CosDNA. Zjistíte dobré orientační informace o obsažených látkách a co která dělá. Navíc zde najdete velkou databázi již uložených seznamů velké spousty Asijských i západních produktů.


Slozeni-kosmetiky.cz

Název prozrazuje, že se jedná o českou stránku s databází kosmetických ingrediencí. Narozdíl od CosDNA, Složení kosmetiky dává velmi podrobné informace o každé látce. Kromě stupnice bezpečnosti jako na CosDNA, uvidíte i funkce, mnoho obecných informací a produkty, ve kterých se tato látka používá. Příklad:


Ačkoliv v popise látek najdete výrazy z chemie, kterým nemusí rozumět každý, stačí na ně kliknout a stránka vás odkáže na její slovník pojmů se stručným a jasným vysvětlením. Obecně je stránka i přes svůj poměrně excentrický design dobře udělaná - všechny dobré informace jsou zeleně a špatné červeně, ty co jsou něco mezi jsou žluté. Celé to pak působí jako jeden velký barevný mišmaš, ale dá se v tom vyznat.

Navíc stránka nabízí perfektní seznamy různých kategorií, jako třeba seznam dráždivosti povrchově aktivních látek, tedy látek vyskytujících se v cleanserech. Podle tohohle se cleanser vybírá jedna radost! Nebo seznam vonných látek, které způsobují alergické reakce spolu s vysvětlením, jak odlišit alergii od podráždění.

Sem chodím pokaždé, co mi CosDNA vyhodí vysoká čísla na stupnicích, abych si detailně o látce přečetla. Jen malá poznámka - pokud vám stránka nejede, zkuste vypnout adblock.


Co když chci seznam ingrediencí najít?

Samozřejmě první zastávka je google. Pokud se jedná o zodpovědnou blogerku (jak já, teehee), vyfotila či přepsala složení při recenzování. Když nemůžete najít žádnou recenzi se složením, pak zkuste CosDNA.

Ani tam? Teď musíte vědět, odkud hledaný produkt pochází. 
Když hledám něco z Evropy, jdu se podívat na maďarskou stránku KrémMánia.hu. Ano, je maďarsky, ale google překladač vám na tu základní orientaci vystačí:


Není to zrovna přesné, ale pokud tam jdu jen hledat složení, tak jsem spokojená. KrémMánia navíc v záložce přeložené jako Ingredientsvyhledávání podle ingredience a vyhodí vám seznam všech produktů v databázi s danou ingrediencí ve svém složení.
CosDNA má stejnou funkci, ale musíte si tam vytvořit účet.

Popřípadě pokud hledám něco z dmka a je to přímo jejich značka, německá stránka dm.de má u produktů vždy složení.

Pak už vám zbývá jen hledat na oficiálních stránkách výrobce v původním jazyce. Nedávno jsem si překládala složení jednoho TonyMoly krému z jejich korejských stránek, což nebylo moc zábavné, ale uložila jsem to na CosDNA aby to už nikdo nemusel dělat. Nemáte zač.


~

Díky znalostem složení kosmetiky časem určitě zjistíte, které vám nesedí a můžete se jim začít vyhýbat. Nebo naopak - začít vyhledávat ty, které pro vás fungují.

Pro tyto případy mám nachystanou novou sérii článků s názvem INCI Spotlight, kde vám představím jednu látku a její účinky spolu s produkty, ve kterých ji najdete! Tento článek byl něco jako úvod pro ty z vás, které by ingredience zaujala a chtěli ji vyhledat či proskenovat složení produktů, ve kterých se nachází.

Doufám, že vás nové články zaujmou a chci zároveň poděkovat všem, kteří píšou komentáře - moc mě těší odpovídat na vaše dotazy! :)

Nabi

2 komentáře:

 1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ugh promiň, omylem jsem komentář smazala. T_T
   No aspoň to pozitivní je, že teď víš čemu se vyhýbat. :D

   Vymazat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...