Proč je úroveň pH důležitá pro pleť

25. října 2015


Nesnášejte chemii jak chcete, ale pro zdravou pleť je prostě důležitá. Proto si dneska povíme něco o úrovních pH a proč je důležitá co nejstručněji to jenom půjde.

U některých osvícených produktů můžete na obale vidět nápis "pH neutrální" nebo "pH balanced" nebo "udržující přirozené pH pleti". Můj nejoblíbenější je na výrobcích od Mixa: "pH respektující citlivou pleť". Tak hlavně že ji to aspoň respektuje no.

Co si z toho vzít? Většinou to bývá dobrý signál toho, že si výrobce je vědom důležitosti pH natolik, že to napíše na obal jako klad produktu. Bohužel je jenom málo bohem osvícených značek, které napíšou na obal přesné číslo. Opět mě napadá Mixa, která na svých micelárních vodách uvádí pH 5.5 hrdě a velkým písmem, ale na všech ostatních produktech je jenom ta přiblblá hláška o respektujícím pH.

Takže se tedy může stát, že "pH balanced" produkt má pH 8, ale znělo to dobře na obalu a sedí to ke skupině, na kterou je značka orientovaná (v případě Mixa lidé s citlivou pletí).

Přirozené pH pleti

Když už, tak největší smysl dává hláška "udržování přirozeného pH pleti". Proč? Zdravá pleť je totiž lehce kyselá. Přirozené pH pleti je zhruba od pH 4.2 - 5.5. Když se udržuje v těchto číslech, kyselá bariéra vytváří dost nepříjemné prostředí pro bakterie, kterým se žije daleko líp na pleti s vysokým pH a tedy narušenou kyselou bariérou.

Sebamed je německá značka dostupná v drogerii, která má na svých stránkách krásný text o pH. Tady je kousek:
Změny hodnoty pH oslabují ochrannou funkci kyselého pláště, což může způsobit dehydrataci, podráždění, nebo dokonce kožní infekce či alergie.
I když si to mnozí nepřipouštějí, nejen kontakt kůže se silně kyselou či zásaditou látkou může porušit její kyselý ochranný plášť kůže, ale může to mít na svědomí také pravidelné mytí mýdlem nebo používání kosmetických přípravků, jejichž hodnota pH neodpovídá přirozeně kyselému pH 5,5 zdravé kůže. To bohužel platí o většině přípravků, které mají i tzv. neutrální pH.
Takže ještě jednou: vysoké pH pleti = vysušená pleť s porušenou kyselou bariérou, parádní prostředí pro bakterie.
Nízké (a tedy přirozené) pH pleti kolem 5.5 = zdravá pleť, nepříznivá pro bakterie.

Proč je pH mycích produktů nejdůležitější

Cleansery ve všech možných formách obsahují čistící látky, které z kůže sejmou nečistotu, ale můžou s sebou vzít i trochu hydratace a kyselosti pleti. Na trhu je neskutečné množství cleanserů, které jdou po tom, aby produkt co nejvíce pěnil a na pH se zapomíná. Některé látky, které podstatně zvýší pH jsou právě ty, které také tvoří pěnu.

Co když nevíte pH svého cleanseru? Bez testovacích papírků či psaní emailu výrobci to stejně nezjistíte. Můžete zkusit googlit zda test někdo udělal za vás, ale pokud hledáte věci dostupné spíše u nás než mimo Evropu, budete mít stejně smůlu. Vysoké pH ovšem způsobuje nepříjemný ultra vysušený pocit hned po umytí, což je dobrý indikátor. Taky vám může pleť podráždit, což se často projevuje zčervenánm.

Je taky možné, že hned po umytí žádnou z těchto reakcí nezaznamenáte. Tím pádem nastanou až časem, kdy vaše kyselá bariéra bude dostatečně v háji a dá vám to vědět. Takže i pokud vám přijde, že ten pocit vysušení není tak hrozný, zaděláváte si na problém  do budoucna a ničíte si vesele pleť dál.

Další možnost jak alespoň trochu napravit pH pleti je použít toner / pleťovou vodu / tonik s nízkým pH. Tím můžete úroveň zase srazit o něco níž, pokud si nejste pH cleanseru jistí. Ale o tonerech budu psát článek zvlášť a zmíním se i o téhle jejich funkci.

Obecně vzato, je lepší mít mycí produkt s pH 5.5 - 6. S vyšším číslem jste už lehce za hranicí přijatelnosti, ale záleží na vaší pleti jak to zvládne. Pokud máte cleanser s pH vyšším než 7, už bych raději hledala nový.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nekomentujte jen kvůli odkazu na váš blog nebo giveaway. Děkuji. 🐌

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...